Job șefului de resurse umane (funcții, competențe, cum să devină) sarcinile de seamă

Șeful Statului Major - a capului, care este responsabil pentru achiziționarea a angajaților întreprinderii. Sarcina sa este de a asigura lucrătorilor și angajaților companiei meserii și profesii necesare. Poziția de șef de stat major prevede cariera administrativ CEO al organizației.

locul de muncă

Ocupația șef resurse umane în cerere, în aproape fiecare întreprindere majore. Companiile mici sunt implicate în angajarea directorilor înșiși.

Istoria profesiei

Șeful personalului din țară a apărut în epoca sovietică, cu toate că îndatoririle lor au fost mai puțin extinse decât în ​​prezent. Acum, acești manageri pot gestiona nu numai căutarea de personal, dar, de asemenea, adaptarea sa, formarea, dezvoltarea profesională, precum și multe alte sarcini.

Șef interimar al departamentului de personal

Atribuțiile șef de stat major include:

Uneori, șeful funcțiilor departamentului de personal includ construirea unui sistem de motivare a angajaților și organizarea de măsuri pentru a crește loialitatea personalului.

Cerințe față de șeful departamentului de personal

la șeful departamentului de personal cerințele arata astfel:

  • Învățământului superior;
  • experiență în domeniul resurselor umane;
  • experiență de management (abilități bune de management);
  • cunoașterea specificul întreprinderii;
  • cunoașterea legilor și regulamentelor muncii;
  • cunoștințe despre raportarea.

CV Exemplu de Resurse Umane

Cum de a deveni șeful departamentului de personal

Ia postul de șef de stat major este proprietarul unui superior juridic, economic, pedagogic și educație psihologică. Multe universități instrui elevii în specialitatea „specialistul de management al personalului.“

Salariul șefului departamentului de personal

Salariul sef de stat major poate varia de la 30 la 80 de mii de ruble. Venitul este puternic dependentă de regiune și de mărimea întreprinderii. Salariul mediu al șefului departamentului de personal la nivelul de 50 de mii de ruble pe lună.