Toți campioni mondiali la FIFA

Toată lumea știe că cel mai popular sport din lume - fotbal. Se colectează în stadioane, cât și la televiziune, milioane de fani și forțând empatiza echipele favorite. O atenție deosebită este acordată fotbal în timpul turneelor ​​majore. Cupa Mondială FIFA (adesea numit FIFA World Cup sau mundiale lui) - competiția internațională mai ambițioasă în acest sport. Pentru dreptul de a primi trofeul țările se luptă pe toate continentele planetei.

Astfel, revizuirea principalele caracteristici ale Cupei Mondiale, vom merge direct la subiectul principal al articolului, și anume, atunci când ia în considerare și cine a câștigat trofeul majore.

Aproape toți campionii mondiali au devenit Laureatilor de multe ori în fotbal. În 1930, primul din istoria Cupei Mondiale FIFA. La acea vreme cea mai puternică națiune de fotbal a fost Uruguay, și a fost considerat favorit clar. Echipa a câștigat primul loc în grupul de bătaie România și Peru. În finală, ea a fost să se întâlnească cu Argentina. Toți campionii de vis fotbal din lume pentru a organiza evenimente similare în țările lor, și chiar mai mare luptă zel pentru premii. Acasă campionat pentru echipa a avut succes. Cu scorul de 4: 2 Uruguay bate un adversar și a primit un trofeu.

Toți campionii de vis fotbalului mondial pentru a-și apăra titlul la fiecare FIFA Cupa Mondială, dar uruguayenii face acest lucru nu a reușit. Următoarea FIFA World Cup, care au reușit să câștige, a avut loc în 1950 în Brazilia. În etapa finală a turneului (de altfel, o dată în istorie) au concurat patru echipe - Uruguay, Brazilia, Suedia și Spania. Brazilia, care a fost favorit, a pierdut în Uruguay, și le-a dat un loc.

Toți campionii fotbalului mondial poate invidie numărul de titluri ale echipei naționale italiene. Ea a fost în măsură să câștige campionatul mondial de patru ori. Locul de desfășurare a turneului Italia a fost selectat în 1934. Bătaia pe drum SUA, Spania, Austria și Cehoslovacia, țara-gazdă a reușit să câștige primul său trofeu.

Italia - campion Cupa Mondială în 1938. Cupa Mondială FIFA a avut loc în Franța. Meciul cel mai interesant a fost meciul dintre gazde și italienii în sferturile de finală, în cazul în care acesta din urmă a câștigat cu un scor de 3: 1. In finala, Italia bate Ungaria și a luat un al doilea titlu mondial consecutiv.

O altă victorie în turneu, echipa a trebuit să aștepte patruzeci și doi ani. În 1982, Spania a devenit locul de desfășurare, care este pregătit pentru șaptesprezece stadioane, care a fost la acel moment un record. Cu toate acestea, anunțul nu adunat pentru meciul final, și un meci de deschidere, la care au participat Argentina și Belgia. Italia, de asemenea, nu a reușit să ajungă în finală, unde a fost mai puternică decât Germania.

Germania (Germania)

Germania, cum ar fi Italia, a reușit să câștige trofeul de patru ori. Echipa națională a demonstrat întotdeauna fotbal bun, dar într-adevăr de succes a fost FIFA World Cup 1954, care a avut loc în Elveția. Cea mai mare atenție a publicului a atras meciul final al turneului, în care germanii au bătut ungurii, cu un scor de 3: 2.

În al doilea rând Cupa Germaniei așteptat douăzeci de ani. În 1974, onoarea de a găzdui Cupa Mondială din Germania de Vest a scăzut. În meciul final al germanilor cu scorul de 2: 1 bate olandezii.

Brazilia - campion al Cupei Mondiale, care a fost capabil să câștige titlul de cele mai multe alte țări, și anume de cinci ori. Cupa Mondială 1958, care a avut loc în Suedia, a adus echipa primul său trofeu. Cele mai populare a câștigat meciul Brazilia-URSS, care mai întâi a reușit să câștige. In finala, brazilienii învins suedezii cu scorul de 5: 2.

Al doilea titlu a trebuit să aștepte mult timp. Deja Cupa Mondială următoare, a avut loc în Chile, Brazilia a adus un nou trofeu. Echipa a reușit să ajungă în finală și câștiga în Cehoslovacia, bate întâmplător amantă Mundial.

Brazilia a câștigat premiul al treilea în 1970, la Cupa Mondială a avut loc în Mexic. În finală, ea a fost în stare să bată Italia, cu un scor de 4: 1 și a obține o zeita de aur pentru depozitare veșnică.

Alimenteze trofeul echipa de trezorerie a fost de numai 24 de ani mai târziu. Acest Cupa Mondială a avut loc în Statele Unite, în cazul în care este necesar să popularizeze fotbal. Echipa în finala sa întâlnit din nou cu Italia și au bătut-o într-un schimb de focuri de pedeapsă.

Cea mai puternică echipă din America de Sud a reușit să câștige primul său titlu mondial până în 1978. Că Argentina a fost țara gazdă a Cupei Mondiale. Pentru marele eveniment, chiar câteva stadioane noi au fost construite, iar echipa în cele din urmă învins Olanda și-a dobândit trofeul râvnit.

Al doilea titlu a trebuit să aștepte mult timp. Titlul cea mai puternică echipă pe planetă, Argentina a primit deja în 1986, la Cupa Mondială din Mexic. In finala, Argentina a reușit să bată Germania.

Strămoșul de fotbal doar o singură dată în istorie a fost în măsură să câștige trofeul Cupa Mondială. În 1966, Anglia a găzduit Cupa Mondială FIFA și în finală a învins Germania. În viitor, echipa nu a putut obține rezultate similare din nou.

Mulți sunt familiarizați cu această echipă. În ciuda jocului său incredibil, Spania - Campion Cupa Mondială, care a fost în măsură să ia trofeul o dată. Sa întâmplat în Africa de Sud, în cazul în care spaniolii în finală cu un scor minim bate olandezii.