Ce este Floorball - jocuri și jucării - №2-2018

floorball joc de sport (în traducere din limba engleză - „mingea pe podea“) - un fel de hochei, sport de echipă, în care jucătorii din laturile opuse încearcă să înscrie un gol împotriva adversarii cu ajutorul bastoanelor.

Floorball reguli împrumutate pentru diferite tipuri de hochei. În câmpul de hochei, florbolisty efectua în pantofi de sport fără patine. La fel ca de hochei pe gheață, sportivii de pe podea, de asemenea, juca mingea și nu sunt utilizate în joc de tehnici de putere. De la hochei pe gheață luate dimensiunea redusă a suprafeței de joc, numărul de membri de joc.

În conformitate cu normele internaționale, fiecare echipă pe terenul, în același timp, poate fi un maxim de șase jucători - cinci câmp și portar. În plus, înlocuirea de jucători apar foarte des, precum și la „shaybistov“ cinciari întregi. Și porțile ambelor echipe sunt pe terenul de joc nu este pe prima linie la hochei cu o minge pe gheață și pe iarbă, și un pic „pas cu pas înapoi“ de la ei în adâncimi de câmp, permițând juca florbolistam și la poarta.

Plasați joc. Jocul are loc pe o dimensiune platforma de 40 × 20 m, înconjurat de o înălțime de 50 cm de bord cu colțuri rotunjite.

Pe linia de poarta pentru a le puncteze este aplicată la o distanță de 1,6 m de la un altul. Cadre cu o dimensiune poarta 1600 × 1150 × 650-400 mm trebuie stabilit la nivelul prescris de montanți. cadru de ușă are o plasă moale și ochiurilor de perdele.

Fiecare echipă are propria suprafață de jucători de înlocuire. Lungimea fiecărei zone de înlocuire a lungul laturii talonului - 10 m. Aproape de linia de centru zona de înlocuire limita situată la 5 m de ea. jucătorii desemnați sunt incluse în zona de substituție.

Timpul de joc. timp de joc regulamentar este format din trei perioade de câte 20 de minute și două pauză de 10 minute. Timpul de joc este întreruptă numai în legătură cu un gol, o penalizare, o lovitură de pedeapsă, intervalul de timp, la cererea echipei, judecătorii de semnal pentru a opri jocul. Cu toate acestea, în ultimele trei minute ale timpului normal de joc ar trebui să fie „curat“: jocul este întrerupt după fiecare dată când se oprește.

Membrii. Fiecare echipă poate înregistra un maxim de 20 de jucători în foaia de arbitraj. Portari și căpitanul echipei trebuie să fie înregistrate în procesul-verbal. Portarul joacă fără un băț. În cadrul goalmouth, el poate bate mingea cu orice parte a corpului. Dacă în timpul jocului portarul lasă în întregime cutelor gol, el este de a reveni la acesta este considerat un jucător de câmp, dar fără un băț. jucători de înlocuire în timpul unui meci poate avea loc în orice moment, un număr nelimitat de ori.

Judecători. Meci petrec doi arbitri cu autoritate egală. Vorbiți cu arbitrii au dreptul de a numai căpitanul echipei.

Îmbrăcăminte, echipamente, inventar. Toți jucătorii de câmp de la fiecare echipă îmbrăcați la fel. Îmbrăcăminte constă în jachete calde, pantaloni scurți și golf. Toți jucătorii - în pantofi de sport.

Diametrul ghem de 72 mm, cu 26 de orificii de 10 mm diametru trebuie să fie de culoare albă, sferic, realizat din material plastic și au o greutate de 23 g.

Stick este fabricat din material plastic, și cântărește nu mai mult de 380 g mâner este rotund, fără margini. Crosa lama trebuie subliniat, Îndoirea acesteia nu poate depăși 30 mm.

Principiul raliului este aceeași ca și în hochei pe gheață pe gheață.
lovitură introductivă de echipa opusă celei din care mingea a părăsit zona. pumn pumn introductivă pe 1,5 m de pe partea unde mingea a traversat zona de frontieră, dar în spatele extensiei imaginare a liniei de poartă. Blow stick de aplicat. În cazul în care mingea după ce a lovit deschiderea intră în gol, un gol nu este marcat.<
Lovitură liberă este aplicată într-un loc în care au fost încălcate regulile, dar nu și în spatele extensiei imaginare a liniei de poartă sau mai aproape de 3,5 m la goalmouth. Gol marcat in poarta cu o lovitură liberă este acordată.
Aruncare liberă jucător poartă, opusă celei care a încălcat regulile de joc, dând naștere la numirea sa. Echipa de apărare previne șansele de situații la poarta de încălcarea regulilor, ceea ce duce la un drum liber-a lovit sau o penalizare. Pentru diverse încălcări ale dreptului de a numi două minute și cinci minute Bench penalizare pentru a elimina player-ul din câmpul în acest moment.
Fără gol. Ar trebui să fie luate în considerare atunci când atribuie în mod corespunzător și numărate confirmat de un miting în punctul central al câmpului.

Cele mai importante avantaje ale Floorball
În acest joc minunat vă puteți juca pe orice suprafață plană și cu diferite acoperiri. La concurs pot participa băieți și fete, și bunici. Reguli împotriva luptei pentru putere, joc cu bastoane de lumină și o minge anulează riscul de rănire și jucătorii nu aduc prejudicii la fața locului.
Floorball - un joc, bazat pe înaltă calificare florbolistov improvizație, spirit de echipă, capacitatea de a lupta până la capăt pentru a câștiga. Un mare avantaj al echipei floorball în caracterul său, să dezvolte capacitatea de a-și subordona interesele personale cu cele ale colectivului. Fiecare jucător poate concura cu un rival în viteză, forță, agilitate, rezistență, astfel încât cele mai diferite florbolistov spirit de luptă, curajul, capacitatea de a depăși dificultățile și pe terenul de joacă, și în viața de zi cu zi.